Kaip išsirinkti dviratį

Iš Dovydas Sankauskas.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Turinys

Kokį dviratį pirkti?

Iš pradžių atsakykite į 3 klausimus - kur ketinate su dviračiu važinėti, kaip dažnai ir toli ketinate važiuoti ir, galiausiai, kiek pinigų galite išleisti? Dviračių tipų yra daug ir jie gana skirtingi, todėl išsirinkti dviratį tikrai nelengva, ypač perkant pirmąjį dviratį. Tačiau atsakius į šiuos 3 klausimus, viskas daugiau ar mažiau stoja į savo vietas.

Retro-dviratis.png
Taigi, kur ir kiek važiuosite naujuoju dviračiu? Didžiausia bėda yra ta, kad pradedantieji dažnai nežino, kur jie važinės ir į šį klausimą atsako „visur“. Nuo važiavimo vietos ir būdo labai priklauso dviračio rėmo konstrukcija. Dviračio rėmas yra pati brangiausia dviračio dalis, todėl renkantis dviratį pradėti reikia būtent nuo jo. O ne nuo pavarų skaičiaus, kaip kad daug naujokų klysdami daro. Pagrindiniai dviračių tipai yra šie: kalnų dviratis, plento dviratis, miesto dviratis ir hibridas. Be to, yra nemažai tarpinių dviračių tipų (turistinis dviratis, ciklokrosas, fitnesas ir kt.), bei specialiųjų dviračių, skirtų ekstremaliam sportui (treko dviratis, greitojo nusileidimo dviratis, triukų dviratis ir kt.). Rėmo tipas lemia dviračio greitį, stabilumą, sėdėsenos komfortą ir valdymo jautrumą.

Paprastai galioja taisyklė: kuo dviratis greitesnis, tuo kokybiškesnės kelio dangos jam reikia. Ir atvirkščiai, kuo dviratis lėtesnis, tuo prastesniu keliui jis gali pravažiuoti. Taip pat galioja taisyklė: kuo dviratis greitesnis, tuo mažiau jame komforto. Ir atvirkščiai, kuo dviratis lėtesnis, tuo jis patogesnis. Dviračių greičio ir komforto ryšys atsispindi šioje diagramoje.

Kalnų dviratis skirtas važinėti po miškus, prastais keliais ir ten, kur kelių visai nėra. Jis karaliauja miškuose, tačiau dviračių take ar asfaltuotame kelyje jis netenka savo privalumų ir yra lėtas bei nerangus. Todėl naujokams jo nesiūlau, nes naujokai dažniau važinėja dviračių takais ir keliais, o ne bekele.

Plentinis dviratis karaliauja keliuose. Jis skirtas greitam sportinio tipo važiavimui. Juo galima nesunkiai ir greitai įveikti didelius atstumus, tačiau plentiniame dviratyje dėl greičio buvo paaukotas komfortas. Nors su juo lėksite kaip vėjas, tačiau kiekvienas važiavimas prilygs treniruotei, todėl naujokams vargu ar tinkamas.

Miesto dviratis yra priešingame skalės gale tiek pagal greitį, tiek pagal komfortą, tiek pagal kainą. Jis orientuotas į komfortą: ant jo patogu tiesiai sėdėti, lengva minti. Tačiau jis netinkamas tolimoms kelionėms. Dėl savo paprastumo miesto dviratis yra pats populiariausias dviratis pasaulyje. Be to, ir pigiausias. Rekomenduoju važiuojantiems trumpus atstumus mieste (iki 10km) ir norintiems pigaus, ilgaamžiško, nereiklaus dviračio.

Hibridas yra visų išvardintų dviračių tipų mišinys, paėmęs iš kiekvieno tipo jo populiariausias savybes. Jis tinkamas tiek miestui, tiek kelionėms keliu, tiek miškui. Tai universalus dviratis, tinkantis viskam. Jis skirtas važiuoti vidutiniu greičiu vidutinius nuotolius pačiais įvairiausiais keliais ir miško takais, išskyrus visišką bekelę. Kaip belygintumėte dviračius tarpusavyje, hibridas visada atsiduria skalės viduryje. Jei negalite apsispręsti, tuomet rekomenduoju rinktis būtent hibridą. Be to, tai pigus dviratis.

Turistinis dviratis labai panašus į hibridą, tik skirtas ilgesnėms kelionėms. Juo galima nukeliauti ilgus atstumus su daug bagažo. Šiaip jis beveik nesiskiria nuo hibrido, tačiau dėl bagažinės, lempų ir kitų dalių, yra šiek tiek brangesnis. Puikiai tinka tiek važinėti į darbą, tiek trumpoms ar ilgoms kelionėms keliais ar miško takais. Rekomenduoju tiems, kurie su dviračiu praleis daugiau laiko gamtoje, o ne mieste.

Fitnesas yra naujas populiarėjantis dviračių tipas. Tai hibridas su plentinio dviračio elementais, pritaikytas sportiškam važinėjimui po miestą, keliais ir dviračių takais. Jei mėgstate greitą važiavimą, tačiau nenorite pirkti varžyboms skirto plentinio dviračio, tuomet šis dviratis jums. Taip pat tinka ir turizmui, tačiau mažiau tinka miškams ir bekelei. Rekomenduoju manantiems, kad su dviračiu galima ir reikia važiuoti greitai.

Kaip dažnai važinėsite dviračiu?

Kaip dažnai ketinate dviratį naudoti? Kiekvieną dieną? Kiekvieną savaitgalį? Kartą per mėnesį ir tik vasarą? O gal treniruositės kiaurus metus? Pasirinkę sau tinkamą dviračio tipą, pagal naudojimo intensyvumą pasirinkite kokio lygio dviračio dalys ir komponentai jums bus tinkamiausi. Kuo rečiau naudositės, tuo paprastesnių komponentų jums pakaks. Jei planuojate į turistinį žygį išvykti tik kartą ar du per metus, jums tinkamas dviratis bus 300 eurų pigesnis už kitą lygiai tokį patį dviratį, tik sukomplektuotą turistiniam žygiui po Europą. Jei ketinate dviračiu važinėti į darbą kiekvieną dieną, pirkite geresnes dalis nei ketindami važinėti tik savaitgaliais. Paprastai gamintojai kiekvieno dviračių modelio pagamina 3 variantus: su paprastomis dalimis, su vidutinėmis ir su brangiausiomis dalimis. Išsirinkę patinkantį dviračių modelį galite savo nuožiūra pagal naudojimo dažnumą išsirinkti atitinkamą to modelio variantą.

Kaip parinkti dviračio dydį?

Kai jau žinote, kokio tipo dviračio norite, tuomet reikia rinktis dviratį pagal ūgį ir svorį. Dviratis turi būti patogus važiuoti. Turite jausti, kad dviratis kaip tik jums. Bet kuri dviračių parduotuvė prieš perkant jums leis dviratį išbandyti. Konsultantai pareguliuos sėdynės aukštį ar vairo poziciją, padėdami nustatyti tinkamą jums dydį. Matuokitės dviratį, kaip matuojatės batus. Nepatingėkite apeiti kelias dviračių parduotuves, nes kiekviena parduotuvė atstovauja skirtingus gamintojus.

Nepasitikėkite dviračio dydžio parinkimo formulėmis ar skaičiuoklėmis. Jos yra paskaičiuotos vidutiniam žmogui, tačiau juk būtų sunku surasti 2 žmones, kurių visi kaulai būtų vienodo ilgio. Dviračio rėmo dydis didesnis ar mažesnis 1 cm gali visai nieko nereikšti arba gali reikšti labai daug. Todėl geriausiai yra viską išbandyti patiems. Nepatogi sėdėsena gali atsiliepti sveikatai. Jei tikrai norite dviračio dydžio skaičiuoklės, tuomet geriausia skaičiuoklė yra ši: http://www.competitivecyclist.com/za/CCY?PAGE=FIT_CALCULATOR_INTRO. Bet geriau jos pernelyg nesureikšminkite ir būtinai išbandykite dviratį prieš pirkdami.

Iš ko pagamintas dviračio rėmas?

Nėra jokio skirtumo, ar rėmas pagamintas iš aliuminio ar iš plieno. Plienas sunkesnis, bet tvirtesnis, todėl plieno vamzdžiai siauri ir ploni. Aliuminis lengvesnis, bet silpnesnis, todėl aliuminio vamzdžiai platūs ir stori. Visumoje abu rėmai sveria beveik vienodai. Aliuminio rėmai paprastai būna gražesni, jų formų ir spalvų įvairovė daug didesnė. Sportininkai dažnai naudoja titano ar anglies pluošto (karboninius) rėmus, tačiau šie būna labai brangūs ir vien pats rėmas gali kainuoti net keletą tūkstančių eurų. Nėra didelio skirtumo tarp rėmo gamybos medžiagų, svarbu tik kad jis būtų kokybiškai pagamintas.

Kur pirkti dviratį?

Dviračių parduotuvėje: kokybiški dviračiai, platus dviračių pasirinkimas - mėgėjui ir profesionalui, pramogai ir sportui, miestui ir miškui. Parduotuvės konsultantai išklausinės jūsų poreikius, patars ir rekomenduos kelis modelius, duos juos visus pasimatuoti, išbandyti. Parduotuvės meistrai prieš parduodami sureguliuoja ir pertikrina kiekvieną dviratį. Vieni pardavėjai dirba atmestinai, o patikimas pardavėjas išklausys jus ir pasiūlys tiksliai tai, ko jums reikia - jūsų svajonių dviratį. Todėl nepatingėkite apeiti kelias dviračių parduotuves ir pirkite pas labiausiai patikusį pardavėją. Rinkdamiesi dviratį ir pardavėją, galite remtis draugų rekomendacijomis, ypač jei draugai turi daugiau nei vieną dviratį. Geras dviratis tarnaus jums kelis dešimtmečius, o prastas nuolatos ges ir reikalaus remonto. Dėmesio: jei dviratį perkate pavasarį, kai atšyla orai ir prasideda didžiausias pardavimų pikas, maždaug gegužės mėnesį, tinkamo dėmesio galite ir nesulaukti. Pardavėjai tuo metu siūlo tai, ką jie nori parduoti, o ne tai, ko jums reikia. Todėl būtinai apeikite keletą parduotuvių, kol rasite patikimą pardavėją. Palankiausias metas dviračiui pirkti yra ruduo, nes prasideda išpardavimai. Žiema taip pat palankus metas, bet dauguma dydžių jau būna išparduota rudenį, todėl savo dydžio galite ir nebegauti, nors kainos žiemą būna mažiausios. Be to, rudenį ir žiemą pardavėjai būna labiausiai linkę derėtis ir nuleisti kainą.

Prekybos centre: dviračiai labai pigūs ir itin prasti, dauguma sugenda dar tą patį sezoną, retas kuris atlaiko daugiau nei porą metų. Dviratininkai tokius dviračius pašiepiamai vadina „dviračių maketais“. Toks dviratis remonto dirbtuvėje praleis daugiau laiko, nei kelyje. Pirkite, jei jums reikia vienkartinio dviračio labai pigiai.

Turguje: nauji dviračiai būna prastos kokybės, bet nebrangūs. Gali kilti problemų dėl garantijos, todėl būtinai paprašykite pirkimo čekio ir dviračio dokumentų. Nors kažin ar juos gausite. Pirkite, jei norite sutaupyti kokybės sąskaita. Turguje yra ir dėvėtų dviračių, bet 90% yra vogti. Pastaraisiais metais visa prekyba dėvėtais dviračiais iš turgaus persikėlė į internetą.

Internete skelbimų portaluose: „Ar nenorėtum gero daikto pigiau?“ - vagių šūkis. Dauguma internete parduodamų aukštos klasės dviračių yra vogti Vakarų Europoje, o portalą skelbiu.lt dviratininkai seniai perkrikštijo į vagiu.lt. Pirkite skelbimuose internete, jei palaikote vagių verslą. Pasitaiko internete ir nevogtų, nors ir retokai. Tokiu atveju skelbime aiškiai nurodoma, kad dviratis su pirkimo dokumentais.

Internete parduotuvėje: tokie patys dviračiai, kaip ir parduotuvėje. Privalumai: daug didesnis pasirinkimas, užsienio parduotuvėse yra daugybė gamintojų, kurie atstovų Lietuvoje neturi. Dažnai galima rasti labai didelių nuolaidų seniems modeliams. Trūkumai: dviratį gausite dalimis, jį susirinkti ir suderinti reikės jums patiems. Perkate tik iš nuotraukos, su dviračiu nepavažiavę, todėl rizikuojate įsigyti netinkamo dydžio daiktą. Šią riziką galite sumažinti, jei turite kur pasibandyti tokio pačio modelio ir dydžio dviratį parduotuvėje Lietuvoje. Garantiniam aptarnavimui dviratį reikės siųsti pardavėjui, o siuntimas į užsienį yra brangus. Pasidomėkite, ar parduotuvė patikima, nes internete daug vienadienių verslų. Beje, jei netaikoma nuolaida, kaina internete ir parduotuvėje Lietuvoje dažniausiai beveik nesiskiria, tad sutaupote nedaug. Rekomenduoju pirkti, jei perkate nebe pirmą dviratį, labai tiksliai žinote kokio dydžio bei modelio norite ir už didelę nuolaidą sutinkate prisiimti šiek tiek rizikos.

Ką daryti nusipirkus dviratį?

Rekomenduoju įsigyti gerą, patikimą spyną. Ne „šniūrą“ už 3 eurus, o rimtą spyną.

Nusipirktą dviratį būtinai užregistruokite nuo vagysčių dviračių registre.

Dviračių tipų palyginimas

Dviračių tipų palyginimas.png

Dviračių tipai ir jų aprašymas

Miesto dviratis

(thumbnail)
Miesto dviratis skirtas trumpoms praktiškoms kelionėms po miestą
Pagrindinės savybės

Miesto dviratis (city/utility/roadster/comfort bicycle) skirtas kasdieniam naudojimui trumpais atstumais mieste: į darbą, apsipirkti ir pan. Naudojamas ne sportui, ne turizmui, o praktiniam kasdieniam važinėjimui. Nedideliu greičiu važiuoti juo itin patogu. Puikiai tinkamas gabenti nedidelius krovinius: rankinę, pirkinių krepšelį ir pan. Šio tipo dviračiai yra labiausiai paplitę visame pasaulyje. Jis ekonomiškas, patvarus, nereiklus. Nors pavadinimas yra miesto dviratis, tačiau jis puikiai tinka ir kaimo keliams. Rėmas dažnai turi žemą viršutinį vamzdį, todėl nuo dviračio lengva nulipti ir užlipti net ir su sijonu, vairo forma leidžia valdyti dviratį viena ranka.

Panašūs dviračiai

Jums gali patikti turistinis ar hibridinis dviratis. Ypač jei mėgstate minti greičiau ir didesnius atstumus arba važinėsite prastesniais keliais.

Rėmas ir komponentai
 • Rėmas - stabilus ir tvirtas. Sėdėsena statmena, patogi. Važiuojant gerai matyti aplinka, kliūtys.
 • Ratai dideli (28 colių) arba vidutiniai (26 colių).
 • Padangos plačios ar vidutinio pločio (37 - 44 mm), nedidelio protektoriaus. Už kalnų dviračio padangas jos siauresnės (todėl greitesnės), o už plentinio - patvaresnės.
 • Dviratyje būna viena pavara arba 3 vidinės pavaros. Kartais jų būna 7-8 arba net 11. Pavarų diapazonas nedidelis, bet važinėjant mieste nedideliu greičiu tiek pavarų visiškai pakanka, o vidiniam pavarų mechanizmui nereikia jokios priežiūros.
 • Stabdžiai dažniausiai būgniniai (stabdomi koja minant pedalą atgal). Kaip ir vidinėms pavaroms, šiems stabdžiams taipogi nereikia jokios priežiūros.
 • Vairo rankenos lenktos į šalis - toks vairas ne itin tikslus, tačiau stabilus, jį nesunku vairuoti viena ranka.
 • Sėdynė plati ir minkšta. Dviratis turi atraminę kojelę, priekinę bei galinę lempas, paprastai prijungtas prie dinamo. Pakabinamame krepšyje patogu vežti pirkinius, o atkabinus - nusinešti. Dažnai turi įmontuotą, patogiai užrakinamą ir atrakinamą spyną.
 • Purvasaugiai - ilgi, gerai uždengiantys ratus, grandinė - pilnai ar iš dalies paslėpta po grandinės gaubtu, todėl miesto dviračiu galima važiuoti bet kokiu oru kasdieniais drabužiais nebijant jų sutepti.
Kaina

Visi komponentai orientuoti į tvirtumą, saugumą ir patvarumą. Miesto dviratis paprastai sveria apie 15 - 20 kg. Naujausi technologiniai pasiekimai naudojami retai, todėl jo kaina būna nedidelė (200 - 600 eurų), eksploatacija taip pat nebrangi.

Turistinis dviratis

(thumbnail)
Turistinis dviratis skirtas ilgoms kelionėms su daug bagažo
Pagrindinės savybės

Turistinis dviratis (touring/trekking bicycle) skirtas turistinėms kelionėms. Juo patogu važiuoti ilgus nuotolius su daug bagažo. Sėdėsena nėra tokia statmena, kaip miesto dviračio, todėl net ilgai minant nepaskausta nugara ir rankos. Tai ypač aktualu jei kelionė trunka visą dieną ar net ilgiau. Sėdėsena panaši į hibrido ir kalnų dviračio. Paprasčiausi kelioniniai dviračiai iš esmės yra hibridiniai dviračiai, tik sukomplektuoti su daugybe įvairiausių priedų, pradedant purvasaugiais ir bagažine, o baigiant atramine kojele ir lempomis. Pirkti dviratį sukomplektuotą su visais priedais visuomet bus pigiau nei pirkti pliką dviratį be nieko, o priedus susipirkti atskirai. Geras turistinis dviratis turi pailgintą bazę (atstumą tarp ratų), todėl net smarkiai apkrautas dideliu svoriu išlieka stabilus, o minant pedalus kulnai nekliūna už bagažo.

Panašūs dviračiai

Kelionėms puikiai tinka hibridas su viena ar dviem bagažinėmis. Jei maršrutas techniškai sudėtingas, keliauti galima ir su kalnų dviračiu. Neilguose žygiuose iš bėdos keliauti įmanoma ir su ciklokrosu ar fitnesu, jei jie turi laikiklius bagažinei.

Rėmas ir komponentai
 • Rėmas tvirtas, bazė ilga. Apatine šakė pailginta, kad kojos nekliudytų bagažo minant pedalus.
 • Tvirtos konstrukcijos ratai (36 - 40 stipinų) yra pajėgūs gabenti didelį svorį (25 - 30 kg, kartais iki 50 kg).
 • Padangos vidutinio pločio ar plačios (37 - 44 mm), mažo ar vidutinio protektoriaus.
 • Priekyje dažnai turi amortizatorių. Būna modelių ir be amortizatorių, bet amortizatoriai vis labiau populiarėja.
 • Pavarų diapazonas platus (3x9, rečiau 3x8), dažnai turi daug žemų pavarų, kurių prisireikia vežant daug sunkaus bagažo.
 • Dažniausiai naudojami svirtiniai stabdžiai, nes jie patvarūs, juos galima naudoti su įvairaus pločio padangomis. Prisireikus juos lengva reguliuoti ir remontuoti netgi su paprastais įrankiais. Diskiniai stabdžiai naudojami rečiau, nes jų priežiūra sudėtinga, remontui reikia specialių įrankių, reikia turėti atsarginio stabdžių skysčio. Nepaisant to, diskiniai stabdžiai pastaraisiais metais vis labiau populiarėja.
 • Vairas dažniausiai tiesus. Ilgesnėms kelionėms naudojamas žemyn riestas plentinio dviračio vairas arba horizontaliai į šonus užriestas turistinis vairas. Riestas vairas turi daugiau padėčių rankoms laikyti, todėl mažiau pavargsta dviratininko riešai, rankos, kaklas, sprandas ir nugara. Be to, ant riesto turistinio vairo yra pakankamai laisvos vietos įvairiems kelionės pagalbiniams įtaisams pritvirtinti: lempoms, žemėlapiui, krepšiui, kompasui, išmaniajam telefonui ir pan.
 • Daug priedų: turistinis dviratis paprastai gale ir priekyje turi bagažines, taip pat laikiklius gertuvėms, pompai, purvasaugiams, lempoms, dėklą įrankiams ir atsarginėms dalims. Dažnai turi dinamą. Dauguma šių dalių būna jau įskaičiuota į bendrą dviračio kainą.
Kaina

Turistinis dviratis nenaudojamas sportui, todėl rėmas ir komponentai orientuoti ne į lengvumą ir tikslumą, o į patogumą ir tvirtumą. Šis dviratis yra pigus. Paprasčiausių turistinių dviračių kainos prasideda nuo 400 eurų, tačiau netgi standartinis komplektas dažnai montuojamas su daugybe papildomų komponentų, kurie, priklausomai nuo kokybės, kainą gali gerokai kilstelėti. Rimto, tolimoms ekspedicijoms skirto turistinio dviračio kaina gali siekti 1000 - 1300 eurų.

Hibridas

(thumbnail)
Hibridas - universalus dviratis, skirtas miestui ir išvykoms į užmiestį
Pagrindinės savybės

Hibridas (hybrid bicycle/crossbike) yra universalus viskam tinkantis dviratis, skirtas bet kokiems keliams, tiek miestui, tiek užmiesčiui, tiek bekelei. Jo konstrukcijai buvo paimtos populiariausios kalnų ir miesto dviračių savybės. Gautas dviratis pasižymėjo universalumu, tačiau neteko kai kurių specifinių savybių. Iš visų dviračių pradedančiajam labiausiai tinkamas būtent hibridas. Jo vienintelis trūkumas - hibridas neturi specializacijos. Jis tinka viskam, bet nėra geriausias nei vienoje srityje. Jei dviračiu važinėsite nedaug, tuomet hibridas bus jums kaip tik. O jei važinėsite daug, tuomet vėliau galėsite įsigyti labiau specializuotą dviratį. Su patirtimi ilgainiui jūs vis labiau jausite, kur daugiausia važinėjate - gal su šeima riedate miesto parkų takais, o gal kas rytą lenktyniaujate su kitu miesto transportu maršrutu darbas-namai, o gal nuolatos leidžiatės į tolimas daugiadienes keliones? Tuomet įsigysite labiau jūsų poreikius atitinkantį dviratį. Galbūt netgi ne vieną.

Panašūs dviračiai

Hibridas nuo miesto dviračio skiriasi tuo, kad labiau tinka prastesniems keliams, miško takams. Tad jei važinėjate tik mieste, jums gali pilnai pakakti miesto dviračio, kuris paprastai būna pigesnis už hibridą. Ir atvirkščiai, jei važinėjate daugiausia miškais, itin prastais keliais arba šiaip mėgstate komfortiškai važiuoti per kelio duobes, tuomet jums tiktų kalnų dviratis. Jei daugiausiai laiko praleidžiate kelionėje apsikrovę bagažu, galite pagalvoti apie turistinį dviratį. Patys paprasčiausi turistiniai dviračiai yra hibridai su standartiškai sukomplektuotomis bagažinėmis ir lempomis, tačiau geresni turistiniai turi specialiai pritaikytą rėmą. Jei jums labiau patinka lenkti kitus, negu būti lenkiamam, galite įsigyti fitnesą, jei važinėjate daugiausia mieste, arba ciklokrosą, jei važinėjate miško takais.

Rėmas ir komponentai
 • Rėmas tvirtas, paveldėtas iš kalnų dviračio, sėdėsena gana statmena, patogi.
 • Ratai dideli (28 colių), bet tvirti (36 stipinų), skirti greitesniam važiavimui nei kalnų dviračio ratai.
 • Padangos panašesnės į kalnų dviračio, jos būna vidutinės ar plačios (32 - 44 mm), vidutinio protektoriaus.
 • Dažnai turi nedidelį (50 - 60 mm) užrakinamą priekinės šakės amortizatorių.
 • Pavarų diapazonas platus, kaip ir turistinio dviračio (3x9, rečiau 3x8).
 • Centrinė ašis pakelta nuo žemės, todėl pedalai nekliūna važiuojant per kliūtis.
 • Stabdžiai arba svirtiniai, kaip turistinio, arba diskiniai, kaip kalnų dviračio. Pastarieji kasmet vis labiau ir labiau populiarėja.
 • Kaip ir kalnų dviračio, vairas tiesus, juo galima tiksliai ir tvirtai valdyti dviratį.
 • Turi laikiklius purvasaugiams, lempoms, bagažinei, gertuvėms, bet šiuos komponentus reikia įsigyti atskirai. Jei tikrai žinote, kad norėsite šių dalykų, tuomet verta pagalvoti apie turistinį dviratį, kuriame dažniausiai viskas įeina į standartinį komplektą.
Kaina

Dėl savo universalumo šis dviratis paprastai būna skirtas pradedantiesiems bei retai važinėjantiems dviratininkams. Todėl jo komponentai orientuoti į paprastumą ir patvarumą. Hibridas yra nebrangus, jo kaina svyruoja nuo 400 iki 700. Aukščiausios klasės hibrido kaina gali siekti 1000 eurų.

Plentinis dviratis

(thumbnail)
Plentinis dviratis skirtas greitai važiuoti didelius atstumus geru keliu
Pagrindinės savybės

Plentinis dviratis (road/racing bicycle) skirtas važiuoti didelius atstumus (nors ir 100 km ar daugiau) geru keliu. Jis skirtas greičiui ir tik greičiui. Šiuo dviračiu važiuojama dviračių lenktynėse, tokiose kaip Tour de France, o jo konstrukciją reguliuoja sporto organizacija UCI. Pvz., reikalaujama, kad dviračio svoris būtų ne mažesnis nei 6,8 kg. Plentiname dviratyje dėl greičio atsisakyta komforto. Sėdynė iškelta daug aukščiau negu vairas, todėl sėdima žemai pasilenkus, dviratininko nugara beveik horizontalioje padėtyje.

Panašūs dviračiai

Jei nesate pasiruošę maksimaliam plentinio dviračio greičiui, tuomet galite išbandyti fitnesą. Šis dviratis taip pat labai greitas, tačiau jo sėdėsena komfortiškesnė. Jei mėgstate greitį, tačiau norite važiuoti ne tik asfaltu, bet ir žvyrkeliais ar miško takais, tuomet jums tiks ciklokrosas. Jei ketinate rimtai sportuoti, pagalvokite apie kitus plentinio dviračio šeimos narius: treko, atskiro starto ir triatlono dviračius.

Rėmas ir komponentai
 • Rėmas itin lengvas ir standus, dviratininko raumenų energiją efektyviai paverčia į riedėjimo energiją.
 • Ratai dideli (28 colių), pritaikyti greičiui. Ratlankiai labai lengvi.
 • Padangos labai siauros (18 - 23 mm) ir lengvos, be jokio protektoriaus. Ratlankius ir padangas gali pažeisti net nedidelės kliūtys.
 • Siekiant pagerinti aerodinamines dviračio savybes, stipinai dažnai būna plokšti, jų nedaug (16 - 24).
 • Plentiniame dviratyje amortizatorių nėra, o padangos kietai pripūstos (apie 8 barus), todėl važiavimas kietas, jautrus kelio dangos nelygumams.
 • Pavarų daug (2x11, 2x10, kartais 3x10), todėl galima labai tiksliai parinkti pastangas atitinkančią pavarą, bet jos viena nuo kitos skiriasi labai nežymiai, jų diapazonas nedidelis. Šito visiškai pakanka važiuojant lygia asfalto danga, tačiau nepritaikyta važiuoti bekele.
 • Lengvi žnypliniai stabdžiai stabdo didele jėga, tačiau sunku tiksliai dozuoti stabdymo jėgą. Šie stabdžiai tinka tik siauram ratui.
 • Vairas - žemyn riestomis rankenomis, nuleistas gerokai žemiau negu sėdynė, todėl dviratininkas važiuoja pasilenkęs, aerodinaminėje sėdėsenoje.
 • Pedalai būna prisegami prie batų, todėl galima minti ne tik leidžiant koją žemyn, bet ir keliant aukštyn.
 • Nėra nei purvasaugių, nei bagažinių. Vienintelis krovinys, kurį gali vežti plentinis dviratis, yra gertuvė vandeniui.
Kaina

Visi komponentai orientuoti į mažą svorį, todėl gali būti netgi labai brangus. Paprasčiausias modelis kainuoja nuo 700 iki 1000 eurų. Aukščiausios klasės modelyje naudojami patys naujausi technologiniai pasiekimai: anglies pluošto medžiagos, elektroninė pavarų sistema ir kt., todėl jo kaina gali siekti 6000 - 7000 eurų.

Ciklokrosas

(thumbnail)
Ciklokrosas skirtas greitai važiuoti ilgus nuotolius keliu ir bekele
Pagrindinės savybės

Ciklokrosas (CX/cyclocross bicycle) skirtas greitai važiuoti nesudėtinga bekele, miško takais, prastais keliais. Ciklokrosas iš esmės yra plentinis dviratis, kuriam buvo pritaikyti bekelės ratai. Šie ratai platesni už plentinius ratus, todėl rėmo šakės buvo praplatintos, pritaikytos tokiems ratams. Stabdžiai iš siaurų žnyplinių buvo pakeisti į platesnius svirtinius stabdžius. Pagrindinis ir vienintelis ciklokroso skirtumas nuo plentinio dviračio yra ratai. Užtenka pasikeisti ratus ir jis per keletą akimirkų gali atvirsti atgal į plentinį dviratį. Turint dvi poras ratų (plentinius ir bekelės) ciklokrosą galima patogiai naudoti ir kaip patį tikriausią plentinį, ir kaip greitą bekelės dviratį. Praplatinus rėmą atsirado daugiau vietos ne tik platesnėms padangoms, bet ir purvasaugiams. Su jais ciklokrosas gali pasidaryti tinkamas ir miestui, nes į darbą galima atvažiuoti nesusipurvinus drabužių. Ciklokrosas gali turėti laikiklius bagažinei montuoti. Pritvirtinus bagažinę jis iš bėdos gali tarnauti ir kaip turistinis dviratis.

Panašūs dviračiai

Jei ketinate važinėti sudėtingomis bekelės trasomis, tuomet verta pagalvoti apie tikrą kalnų dviratį.

Rėmas ir komponentai
 • Rėmas lengvas, panašus į plentinio dviračio, tačiau rėmo bazė šiek tiek ilgesnė, sėdynės vamzdžio kampas nuožulnesnis. Sėdėsena aerodinaminė, tačiau šiek tiek statesnė ir patogesnė.
 • Ratai yra tokio pat dydžio (28 colių), kaip plentiniai, tačiau padangos gerokai platesnės (28 - 37 mm), vidutinio ar didelio protektoriaus, skirtos važiuoti bekele.
 • Pavaros taip pat panašios (3x10, 2x10 ar 2x11), tik paprastai jos šiek tiek žemesnės už plentinio, nes bekelei reikia daugiau žemų pavarų.
 • Stabdžiai svirtiniai. Jie tinka įvairių pločių padangoms, su jais lengva dozuoti stabdymo jėgą. Stabdžių ir pavarų trosai paprastai tvirtinami ne ant apatinio, o ant viršutinio vamzdžio, todėl neprikaupia purvo važiuojant bekele, be to, prisireikus taip patogiau pernešti dviratį per nepravažiuojamas kliūtis.
 • Vairas toks pat kaip plentinio dviračio, jo viršuje kartais būna papildomos stabdžių rankenėlės.
 • Pedalai prisegami prie batų.
Kaina

Ciklokroso komponentai paprastai būna aukštesnės klasės negu pigiausio plentinio dviračio, todėl apatinis kainų rėžis yra aukštesnis. Tačiau ciklokroso rėmas negaminamas iš brangiausių anglies pluošto medžiagų, todėl net geriausio ciklokroso kaina nepasiekia tokių aukštumų kaip brangiausio plentinio dviračio. Jis kainuoja nuo 1000 iki 3500 eurų.

Fitnesas

(thumbnail)
Fitneso dviratis skirtas greitai nuvažiuoti vidutinius atstumus mieste ir užmiestyje
Pagrindinės savybės

Fitnesas (fitness/flat bar road bicycle) skirtas greitai nuvažiuoti nedidelius ar vidutinio ilgio atstumus mieste ir užmiestyje. Tai gana naujas dviračių tipas. Jis užima tarpinę padėtį tarp hibridinio ir plentinio dviračių. Šis dviratis skirtas važiuoti greitai, panašiai kaip ir plentinis, tačiau neilgus atstumus, todėl sėdėsena skiriasi. Ji statesnė, patogesnė, panaši į hibridinio dviračio. Tokia sėdėsena nėra skirta minti labai greitai ir labai toli. Vis dėlto, šis dviratis pasižymi agresyviu ir veržliu važiavimo stiliumi, o gerame kelyje lenkia bet kurį hibridą ir nusileidžia tik plentiniui dviračiui. Juo lengva įveikti didesnius nei 10 km nuotolius, todėl tinkamas kasdieniam važinėjimui mieste, į darbą ir pan.

Panašūs dviračiai

Fitneso dviratis tinkamas naudoti ir kaip lengvasvoris turistinis dviratis, tačiau jei keliaujate dažnai, tikras turistas gali jums patikti labiau. Fitnesas bekelei nepritaikytas, todėl prastuose keliuose ir miškuose labiau tinkamas yra hibridas ar ciklokrosas. O jei siekiate važiuoti dar greičiau, išmėginkite plento dviratį.

Rėmas ir komponentai
 • Lengvas hibrido tipo rėmas su plentinio tipo ratais. Rėmo bazė ilgesnė nei plentinio, važiavimas stabilesnis.
 • Ratai dideli (28 colių). Už hibrido ratus jie lengvesni ir silpnesni, o už plentinio - sunkesni ir tvirtesni. Turi 20-36 stipinų.
 • Padangos vidutinės (32-37 mm) arba siauros (23-28 mm), skirtos didesniam greičiui. Be protektoriaus arba nedideliu protektoriumi.
 • Pavaros aukštos, panašios į plentinio, bet priekyje turi trečią žvaigždę, todėl fitneso dviratyje pakanka žemų pavarų (3x9, rečiau 3x8 ar 3x10).
 • Stabdžiai svirtiniai, tinka įvairaus pločio padangoms, lengvai reguliuojami.
 • Vairas tiesus. Juo patogu tiksliai valdyti dviratį. Tačiau ant vairo yra galima tik viena rankų padėtis, o su riestu plentiniu vairu kūno ir rankų padėčių yra kur kas daugiau. Todėl ant fitneso kartais dedamas ir riestas plentinis vairas, ypač jei važiuojami ilgesni atstumai. Tuomet vairas iškeliamas aukštai, kad sėdėsena būtų patogi, ne per žema.
 • Kaip ir hibridiniame dviratyje, yra laikikliai purvasaugiams, bagažinei.
 • Sveria apie 10-13 kg, už plentinį dviratį sunkesnis 2-4 kg.
Kaina

Fitneso komponentai nedaug kuo skiriasi nuo hibrido, todėl jų ir kaina panaši (400 - 800). Aukštesnės klasės fitnesas gali būti komplektuojamas su brangesniais plentinio dviračio komponentais, todėl viršutinis kainų rėžis didesnis (iki 1300 eurų).

Treko dviratis

(thumbnail)
Treko dviratis skirtas itin greitai važiuoti velodrome
Pagrindinės savybės

Treko dviratis (track/fixed gear bicycle) skirtas varžyboms velodrome. Šis dviratis yra pats greičiausias tačiau kartu jis ir labai jautrus kelio dangos kokybei. Juo važiuojama tik gerai paruoštame atvirame ar uždarame treke (velodrome). Iš esmės tai plentinis dviratis, tik su kai kuriais patobulinimais: nuo jo buvo nuimti stabdžiai ir pavaros. Treke nėra kalnų, todėl skirtingos pavaros nereikalingos, be to, pavarų perjunginėjimui būtų gaištamas laikas, o trumpose treko distancijose svarbi kiekviena sekundės dalis. Šio dviračio vienintelė pavara yra fiksuota, t.y. jei dviratis juda, dviratininkas negali nustoti minti. Dėl to važiuoti treko dviračiu reikia ypatingų įgūdžių. Stabdžių taipogi buvo atsisakyta. Norint su treko dviračiu pasirodyti už velodromo ribų, būtina užsidėti bent jau priekinį stabdį. Toks dviratis, pritaikytas miestui, dar vadinamas fiksuotos pavaros dviračiu. Dėl savo išskirtinumo ir minimalistinio stiliaus fiksuotos pavaros dviračiai pastaruoju metu darosi madingi mieste.

Rėmas ir komponentai
 • Rėmas itin kietas, nelankstus, pritaikytas visą mynimo energiją perduoti į ratus. Tuo pačiu jis yra ir ypatingai lengvas, pagamintas iš pačių lengviausių medžiagų.
 • Priekinė šakė beveik statmena, dviratis jautriai reaguoja į vairo judesius.
 • Galinė šakė siaura (120 mm), tad tinka tik siauri ratai.
 • Treko dviračio ratai dideli (28 colių) ir labai lengvi. Dėl aerodinaminių savybių jie turi vos kelis plačius stipinus arba vietoje jų vieną didelį diską.
 • Padangos siauros (18 - 24 mm) ir itin kietai pripūstos (8 - 14 barų), be protektoriaus.
 • Neturi pavarų sistemos - tik viena fiksuota pavara.
 • Nėra ne tik pavarų, bet ir stabdžių. Treke kliūčių nėra, todėl stabdžiai čia nereikalingi. Jei norėsite išvažiuoti į miestą, tuomet teks papildomai užsidėti stabdžius. Kaip ir plentiniame dviratyje, čia naudojami žnypliniai stabdžiai.
 • Vairas labai žemas, o bazė trumpa, todėl sėdėsena labiausiai aerodinaminė iš visų dviračių tipų.
 • Centrinė ašis pakelta aukščiau nei plentiniame dviratyje, kad pedalai nekliūtų už išgaubto velodromo tako.
 • Galinis ratas į šakės laikiklius įsistato iš rėmo galo, todėl grandinės įtempimą patogu reguliuoti net ir be pavarų sistemos.
Kaina

Fiksuotos pavaros dviračio, skirto miestui, konstrukcija gana paprasta, jis neturi pavarų sistemos ir kitų brangių komponentų. Kainuoja apie 300 - 600 eurų. O štai varžyboms treke skirto dviračio rėmas ir komponentai orientuoti į maksimalų lengvumą, todėl kainuoja panašiai kaip plentinis dviratis: 1000 - 3000 eurų.

Atskiro starto dviratis

(thumbnail)
Atskiro starto dviratis skirtas atskiro starto varžyboms
Pagrindinės savybės

Atskiro starto dviratis (time trial bicycle) skirtas važiuoti atskiro starto varžybose. Šių varžybų metu dviratininkai važiuoja atskirai, jiems draudžiama važiuoti už kitų dviratininkų nugaros. Varžybos nėra labai ilgos, tad komfortas buvo paaukotas vardan konstrukcijos aerodinamiškumo. Atskiro starto varžybų dviratis labai panašus į triatlono dviratį. Skiriasi tik kai kurie techniniai reikalavimai. Didžiausias skirtumas yra triatlono dviračio statesnis sėdynės vamzdis ir labiau į priekį išlindusi sėdynės nosis. Atskiro starto varžybų dviračių konstrukcijos reikalavimus reglamentuojanti organizacija UCI neleidžia tokio status vamzdžio, o sėdynės nosis turi būti bent 5 cm už centrinės ašies. Yra sėdynių, kurias įtaisius vienaip, dviratis atitinka UCI reikalavimus plentui, o įtaisius kitaip - ITU reikalavimus triatlonui.

Rėmas ir komponentai
 • Rėmas panašus į plentinio dviračio, tik kietesnis ir žemesnis. Rėmo vamzdžiai plokščios formos.
 • Ratai dideli (28 colių), aukšto profilio (40 mm ir daugiau).
 • Padangos siauros (18-23 mm), protektoriaus nėra.
 • Stipinų nedaug, dažniausiai dedami vos keli platūs stipinai (vadinamasis propeleris) arba diskas.
 • Pavarų daug (2x10, 2x11) jos aukštesnės nei plentinio, nes važiuojama labai greitai.
 • Vairas nuleistas žemai, pailgintas, į jį galima atsiremti alkūnėmis ir visu dilbiu. Toks vairas nėra patogus vairuoti, tačiau varžybose kliūčių ar kitų eismo dalyvių vis tiek nebūna.
 • Žnypliniai stabdžiai tokie pat kaip plentinio dviračio.
 • Sėdėsena beveik horizontali, mažinanti oro pasipriešinimą.
Kaina

Rėmui ir komponentams naudojamos pačios naujausios technologijos. Dėl ypatingo konstrukcijos aerodinamiškumo ir lengvumo šis dviratis būna itin brangus. Jis kainuoja 1500 - 6000 eurų.

Triatlono dviratis

(thumbnail)
Triatlono dviratis skirtas važiuoti triatlono varžybose
Pagrindinės savybės

Triatlono dviratis (triathlon bicycle) skirtas triatlono varžyboms. Šiose varžybose, kaip ir atskiro starto varžybose, paprastai dalyviams draudžiama važiuoti už kitų dalyvių nugaros, dviratininkai važiuoja pavieniui. Todėl triatlono dviratis beveik nesiskiria nuo atskiro starto varžybų dviračio. Vienintelis skirtumas nuo atskiro starto dviračio yra statesnis sėdynės vamzdis ir labiau į priekį atsikišusi sėdynės nosis. Dėl tokios sėdėsenos mažiau apkraunami galiniai šlaunų raumenys, kurių prisireikia kitose triatlono rungtyse. Triatlono dviračių konstrukciją reglamentuojanti organizacija ITU leidžia daugiau technologinių naujovių nei UCI organizacija, reglamentuojanti plento, treko ir atskiro starto dviračių konstrukcijas, todėl su triatlono dviračiu draudžiama dalyvauti UCI varžybose. Jis naudojami tik triatlonui.

Rėmas ir komponentai
 • Rėmas beveik toks, kaip atskiro starto: kietas, žemas, plokščias, aerodinaminis. Tik sėdynės vamzdis yra šiek tiek statesnis.
 • Dideli (28 colių) aukšto profilio (40 mm ir daugiau) aerodinaminiai ratai su vienu diskiniu ar keliais plačiais stipinais (propeleriu).
 • Padangos itin siauros (18 - 23 mm), be protektoriaus.
 • Pavarų daug (2x10, 2x11), jos tokios pat kaip ir atskiro starto dviračio.
 • Stabdžiai žnypliniai.
 • Žemas, ilgas vairas. Turi pagalvėles atremti alkūnėms.
Kaina

Kaina tokia pati, kaip ir atskiro starto dviračio: 1500 - 6000 eurų.

Kalnų dviratis

(thumbnail)
Kalnų dviratis skirtas važiuoti bekele
Pagrindinės savybės

Kalnų dviratis (MTB/mountain bicycle) skirtas važiuoti bekele: žvyru, smėliu, purvu, miško takais, laukais, kalvota vietove. Gerame kelyje netenka savo privalumų ir yra neefektyvus. Kalnų dviratis tvirtas, tiksliai valdomas, stabilus. Dėl įspūdingo, tvirto rėmo ir galingai atrodančių padangų su ryškiu protektoriumi, kalnų dviratis mėgstamas tiek pirkėjų, tiek pardavėjų. Visgi, jei galvojate apie savo pirmąjį dviratį, primygtinai siūlau neapsirikti. Jei tvirtai žinote, kad važinėsite ten, kur net pėsčiomis praeiti nelengva, vengsite asfaltuotų kelių ir dviračių takų, tuomet šis dviratis jums. Tačiau jei purvas, žvyras, smėlis ir šaknys nėra jūsų tikslas, tuomet jums yra grėsmė įsigyti lėtą gremėzdą, kurį bus sunku minti norint neatsilikti nuo draugų. O atlaikęs vieną sezoną įsigytas „įspūdingas galiūnas“ galiausiai leis savo dienas rūdydamas rūsyje. Neapsigaukite. Kalnų dviratis yra skirtas bekelei. Kita vertus, kalnų dviračius mėgsta dviratininkai nevažiuojantys į mišką, bet mėgstantys komfortiškai įveikti kelio nelygumus. Visgi, panašiai kaip ir „parketiniai džipai“, kalnų dviračiai perkami dėl įspūdingo stiliaus, o ne dėl funkcijos.

Panašūs dviračiai

Jei ketinate daugiausia laiko praleisti ant asfalto, o į bekelę išvažiuoti tik kartais, tuomet verta pagalvoti apie hibridą. Jei daugiausia laiko praleisite keliaudami, pagalvokite apie turistinį dviratį, kuris, ypač jei su priekiniu amortizatoriumi, kuo puikiausiai rieda bet kuriuo žvyrkeliu ar miško keliuku. Jei tikrai apsisprendėte mesti iššūkį gamtos jėgų sukurtoms kliūtims ir mėgstate sportinį stilių, tuomet pasidomėkite ciklokrosu arba kalnų XC dviračiu, kuris yra greitas sportinis kalnų dviračio modelis. Jei galvojate apie nusileidimą nuo techniškai sudėtingų stačių šlaitų, tuomet pasidomėkite greitojo nusileidimo dviračiu.

Rėmas ir komponentai
 • Rėmas tvirtas, pritaikytas važiuoti per kliūtis.
 • Turi nedidelį amortizatorių (65 - 110 mm) priekyje.
 • Ratai tvirti, mažesni už plentinio (26 colių), padangos labai plačios (44 - 60 mm). Protektorius gilus, didelis, pakankamas įvažiuoti į kalną per slidų purvą.
 • Pavarų daug (3x9). Turi daug žemų pavarų, kurių prisireikia važiuojant nestabiliu gruntu.
 • Stabdžiai svirtiniai, pritaikyti plačioms padangoms, arba diskiniai. Pastarieji yra pranašesni, nes stabdymui netrukdo ant ratlankio susikaupęs purvas.
 • Vairas tiesus, platus, su juo galima tiksliai ir tvirtai valdyti dviratį važiuojant per purvą ar šaknis. Prie vairo primontuojami papildomi ragai dar labiau pagerina valdymą.
Kaina

Kalnų dviračių paprasčiausių modelių kainos prasideda nuo 300 eurų, o geriausių modelių siekia 1000 eurų. Sportiniai modeliai skirstomi į specializuotus kalnų dviračių tipus: kalnų XC, greitojo nusileidimo (Freeride/Downhill), AM/Enduro ir kt. Jų kainos yra gerokai didesnės.

Kalnų XC dviratis

(thumbnail)
Kalnų XC dviratis skirtas bekelės varžyboms
Pagrindinės savybės

Kalnų XC dviratis (XC/cross-country bicycle) skirtas greitai važiuoti įvairaus sudėtingumo bekele. Šis dviratis yra greičiausias iš kalnų dviračių. Orientuotas į važiavimą bekele, sunkaus pravažumo keliais. Kaip ir kiti kalnų dviračiai, XC dviratis tvirtas, stabilus, už kitus kalnų dviračius lengvesnis ir greitesnis.

Panašūs dviračiai

Jei jums vis dar per maža greičio, arba jei dažnai važiuojate ir bekele, ir asfaltu, tuomet verta pasidomėti ciklokroso dviračiu. Jei galvojate apie nusileidimą nuo techniškai sudėtingų stačių šlaitų, tuomet pasidomėkite greitojo nusileidimo dviračiu, nes ten XC dviračio galimybių gali neužtekti.

Rėmas ir komponentai
 • Rėmas itin tvirtas, pritaikytas važiuoti per kliūtis. Sėdėsena ne tokia statmena kaip kitų kalnų dviračių, važiuojama šiek tiek pasilenkus į priekį, nors ir ne tiek, kaip su plentiniu dviračiu.
 • Turi nedidelį amortizatorių (65 - 110 mm) priekyje. Kartais turi panašaus ilgio ar trumpesnį amortizatorių gale.
 • Ratai vidutinio dydžio (26 colių), padangos plačios (44 - 60 mm). Protektorius gilus.
 • Pavarų daug (3x9). Pavarų diapazonas platus, skirtas važiuoti tiek į kalną, tiek nuo jo.
 • Diskiniai stabdžiai pasižymi ypač didele stabdymo jėga ir tiksliu stabdymo jėgos dozavimu. Svirtiniai stabdžiai naudojami vis rečiau.
 • Vairas tiesus, platus, gali būti su papildomai ragais.
 • Sportiniuose modeliuose pedalai būna prisegami prie batų.
 • Palyginus su kitais kalnų dviračiais, sveria nedaug (8-14 kg).
Kaina

Dėl didelių amortizatorių kainų XC kalnų dviratis būna brangus (800 - 1500 eurų), o aukštos klasės sportinis pilnos amortizacijos dviratis - dar brangesnis (iki 4000 eurų).

Kalnų AM dviratis

(thumbnail)
Kalnų AM/Enduro dviratis skirtas važiuoti bekele ir įveikti kliūtis
Pagrindinės savybės

Kalnų AM/Enduro dviratis (AM/All-Mountain/Enduro bicycle) skirtas važiuoti bekele: akmenuota ar smėlėta vietove, sunkiai pravažiuojamais pelkių ar miško takais, proskynomis. Jais galima leistis nuo stačių nuokalnių, įveikti kelyje pasitaikančius akmenis, duobes, užvirtusius medžius, purvo balas ar kitas kliūtis.

Panašūs dviračiai

Šis tipas yra tarp kalnų XC ir greitojo nusileidimo (Downhill/Freeride) dviračių tipų.

Rėmas ir komponentai
 • Rėmas labai tvirtas, atsparus smūgiams, centrinė ašis pakelta, kad pedalai nekliudytų žemės važiuojant per kliūtis.
 • Priekinėje šakėje turi didelį amortizatorių (140-160 mm), kuris padeda neprarasti greičio atsitrenkus į kliūtį bei apsaugo rankas nuo smūgių. Dažnai jį turi ir dviračio gale (pilnos amortizacijos). Amortizatoriai sumažina greitį važiuojant lygiu keliu, tačiau padidina greitį važiuojant per kliūtis. Po smūgio jie sugeria vertikalią energiją ir vėliau ją atiduoda dviračiui judant horizontaliai, todėl kliūtys įveikiamos važiuojant greičiau.
 • Kaip ir visų kalnų dviračių, sėdėsena statmena, patogi.
 • Ratai vidutinio dyžio (26 colių), labai tvirti.
 • Padangos plačios (44 - 60 mm), didelio protektoriaus, gerai sukimbančios su bet kokiu gruntu.
 • Turi daug pavarų (3x9, rečiau 3x8 ar 3x10), jų diapazonas labai platus, skirtas tiek kopti į viršų, tiek leistis žemyn.
 • Diskiniai stabdžiai pasižymi didele ir tikslia stabdymo jėga net kai ratas šlapias ar purvinas.
 • Vairas tiesus, juo patogu valdyti dviratį. Dažnai vairas gale turi papildomus ragus, su kuriais dviratį galima valdyti ypač tiksliai ir tvirtai.
 • Visi komponentai orientuoti ne į greitį, o į tvirtumą, atsparumą smūgiams.
Kaina

Dėl aukštų amortizatorių kainų pilnos amortizacijos All-Mountain/Enduro kalnų dviračiai gali būti labai brangūs (1000 - 2500). Aukščiausios klasės modelių kainos siekia 6000 eurų.

Greitojo nusileidimo dviratis

(thumbnail)
Greitojo nusileidimo dviratis skirtas leistis nuo stačių, techniškai sudėtingų šlaitų
Pagrindinės savybės

Greitojo nusileidimo dviratis (downhill/freeride bicycle) skirtas nusileisti nuo itin stačių, techniškai sudėtingų šlaitų. Downhill dviračiai nuo freeride šiek tiek skiriasi. Downhill dviratis skirtas tik greitam nusileidimui žemyn, o su freeride dar atliekami ir šuoliai bei triukai ore. Freeride dviratis (14 - 20 kg) yra lengvesnis už downhill dviratį, kuris būna labai sunkus (18 - 23 kg). Freeride priekinė šakė ne tokia nuožulni kaip downhill dviračio, o bazė ne tokia ilga, todėl jis manevringesnis, labiau tinkamas šuoliams ir triukams ore, tačiau nuokalnėje yra ne toks stabilus. Į kalno viršų greitojo nusileidimo dviratis užkeliamas keltuvu.

Panašūs dviračiai

Freeride dviratis užima tarpinę padėtį tarp downhill dviračio ir šuolių nuo tramplinų (dirt jump) dviračio. Už pastarąjį jis yra tvirtesnis, labiau tinka nusileidimui nuo techniškai sudėtingų šlaitų.

Rėmas ir komponentai
 • Rėmas itin tvirtas ir stabilus, pritaikytas greitam nusileidimui sudėtingu stačiu šlaitu per akmenis, kliūtis, atlaiko didelius smūgius.
 • Turi labai didelius amortizatorius tiek priekyje (180 - 200 mm), tiek gale (180 - 250 mm). Amortizatorius minkštas (diapazonas 25%-50% amortizatoriaus ilgio), gerokai minkštesnis už kalnų XC dviračio (10% - 20% ilgio).
 • Priekinė šakė labai nuožulni (66° ar mažiau), bazė ilga.
 • Padangos labai plačios (66 - 75 mm), didelio itin gumbuoto protektoriaus.
 • Pavarų sistema: turi vieną žvaigždę priekyje ir keletą žemų žvaigždžių gale.
 • Stabdžiai diskiniai. Didelio diametro (200 mm skersmens) diskas gerai stabdo net esant didelėms apkrovoms.
 • Grandinė dažnai būna apsaugota po gaubtu, kad užkliuvusi už kliūties nenukristų.
Kaina

Greitojo nusileidimo dviratis dėl aukštų amortizatorių ir kitų komponentų kainų būna brangus. Kainos prasideda nuo 1500 ir gali siekti net 4000 eurų.

Tramplinų dviratis

(thumbnail)
Tramplinų dviratis skirtas šuoliams nuo tramplinų
Pagrindinės savybės

Tramplinų dviratis (dirt jump/street/park bicycle) skirtas šuoliams nuo skardžių, tramplinų, suoliukų, bordiūrų ir kitų kliūčių gatvėje, triukų aikštelėje ar gamtoje. Šuolio metu ore neretai atliekami įvairūs akrobatiniai triukai. Pagal tai, nuo kokių kliūčių šokinėjama, dviračių tipai šiek tiek skiriasi. Su dirt jump dviračiu šokinėjama nuo natūralių gamtoje esančių kliūčių. Street/park dviratis skirtas šuoliams triukų aikštelėje arba nuo bet kokių kliūčių mieste: turėklų, laiptų, rampų, sienų. Šuoliui gali būti išnaudojama bet kokia tvirta atrama, išlaikanti dviratininko svorį.

Panašūs dviračiai

Šie dviračiai užima tarpinę grandį tarp triukų (BMX/trial) ir greitojo nusileidimo dviračių (downhill/freeride).

Rėmas ir komponentai
 • Rėmas tvirtas, atsparus šuoliams iš didelio aukščio.
 • Turi vidutinio dydžio priekinės šakės amortizatorių (100 - 150 mm), retais atvejais turi nedidelį amortizatorių gale (75 - 100 mm).
 • Ratai vidutinio dydžio (24 - 26 colių), padangos nedideliu protektoriumi.
 • Turi 6 - 8 pavarų sistemą.
 • Stabdžiai diskiniai, dažnai būna tik gale.
 • Vairas tiesus.
 • Sėdynė žemai.
Kaina

Tramplinų dviratis kainuoja nuo 300 iki 700 eurų. Aukštos klasės, varžyboms skirto dviračio kaina gali siekti 1000 eurų.

Triukų dviratis

(thumbnail)
Triukų dviratis skirtas akrobatiniams triukams
Pagrindinės savybės

Triukų dviratis (BMX/trial bicycle) skirtas akrobatiniams triukams ore. Su juo galima stovėti ar šokinėti ant vieno rato, lipti į stačią aukštą kliūtį, šokinėti nuo rampos ir atlikti kitokius triukus gatvėje ar triukų aikštelėje. Dėl mažo rėmo dydžio šis dviratis labai manevringas ir lengvas (7 - 11 kg).

Rėmas ir komponentai
 • Rėmas tvirtas, atsparus šuoliams iš didelio aukščio.
 • Amortizatorių neturi.
 • Ratai nedideli (16 - 20 colių), labai tvirti, su daug stipinų (36 - 48).
 • Turi vieną žemą pavarą.
 • Priekinių stabdžių nėra, todėl dviratininkas gali apsukti priekinį ratą ore 360° kampu neįsipainiodamas į trosus.
 • Vairas didelis, aukštas.
 • Kad netrukdytų triukų metu, jo sėdynė labai žemai, tad beveik nereikalinga, o neretai jos ir visai nebūna.
 • Dažnai prie ratų ašių turi papildomas atramas pėdai pastatyti, todėl su juo galima atlikti įvairius triukus nepadėjus kojos ant žemės.
Kaina

Triukų dviratis neturi daugelio komponentų (stabdžių, pavarų, sėdynės), orientuotas į paprastumą ir tvirtumą, todėl būna nebrangus (200 - 400 eurų).

Pramoginis dviratis

(thumbnail)
Pramogų dviratis skirtas lėtiems pasivažinėjimams mieste
Pagrindinės savybės

Pramoginis dviratis (cruiser/beach cruiser) skirtas pramogai, lėtiems savaitgalio pasivažinėjimams po miestą. Dažnai sutinkamas kurortuose. Važiuojama su juo lėtai, bet patogiai. Buvo populiarus JAV tarpukario laikotarpiu, dabar grįžta į madą kaip "retro" dviratis. Populiarėja ir Europoje. Ypatingas dėmesys skiriamas stiliui.

Panašūs dviračiai

Jei norite praktiškesnio dviračio, tuomet verta pagalvoti apie stilingą miesto dviratį.

Rėmas ir komponentai
 • Rėmo bazė itin ilga. Rėmo vamzdžiai dažnai būna dvigubi, įmantriai išlankstyti. Sėdėsena statmena, sėdima beveik atsilošus atgal.
 • Ratai nedideli ar vidutinio dydžio (24-26 colių).
 • Padangos labai plačios (iki 70 mm).
 • Neturi pavarų sistemos (viena pavara).
 • Turi daug tvirtinimų papildomiems komponentams: bagažinei, purvasaugiams, lempoms, skambučiui (kartais sirenai ar ragui), netgi kavos puodelio laikikliui ir pan.
Kaina

Pramoginis dviratis sunkus, bet patvarus. Dėl rėmo ir komponentų paprastumo dažniausiai būna nebrangus (300 - 400 eurų).

Asmeniniai įrankiai
Turinys